Ambulancia klinickej imunológie a alergológie

Fruktozový test

GastrolyzerFruktóza – ovocný cukor   sa nachádza prirodzene v ovocí ( čerešne, hrušky, jablká  slivky.......), v mede, v sušenom ovocí ( figy, datle, hrozienka....),  v zelenine ( cibuľa, cesnak, artičoky, červená repa.......), ale  aj v rôznych potravinách ako džúsy , sladené nápoje napr. sirupy, kompóty, džemy.

Fruktóza je najsladší z jednoduchých cukrov. Je až dva a pol krát sladšia ako glukóza. Zatiaľ čo glukóza je aktívne rezorbovaná v čreve, prestup fruktózy sliznicou je závislý od difúzie.

Zvýšený príjem fruktózy vedie k zvýšenej hladine mastných kyselín v krvi a tým podporuje ukladanie tuku .Na rozdiel od glukózy, ktorá môže byť priamo využitá bunkami, fruktóza musí byť najprv metabolizovaná    v pečeni a až potom je metabolizovaná na energiu . Zvýšená konzumpcia fruktózy stimuluje de novo lipogenézu s následnou depozíciou a ukladaním tukov.

Fruktózová malabsorbcia vzniká v dôsledku neschopnosti dostatočnej absorbcie fruktózy v tenkom čreve. Nevstrebaná fruktóza sa kumuluje a je baktériami  štiepená v hrubom čreve ( ale niekedy i v tenkom čreve ) na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, oxid uhličitý a vodu.

Malabsorbcia alebo nadmerný príjem fruktózy spôsobujú gastrointestinálne problémy ( ako meteorizmus , tenezmy,  hnačky, kŕče, bolesti  brucha), nealkoholickú steatózu pečene, hyperlipidémiu . Pri chronických stavoch fruktózovej malabsorbcie dochádza k nevyhovujúcemu mikrobiálnemu osídleniu  čreva.

Pri  fruktózovej malabsorbcii, je redukovaná absorbcia esenciálnej aminokyseliny tryptofánu (nachádza sa napl vo vajciach, mlieku, ovse..)Tryptofán je dôležitý pre produkciu sérotonínu, ktorý ovplyvňuje našu náladu.

Frukózová malabsorbcia sa líši od fruktózovej intolerancie, čo je vrodený nedostatok fruktózo-1-fosfát-aldolázy a vyskytuje sa u jedného zdesiatich tisíc až stotisíc ľudí.  Jedná sa o ochorenie, pri ktorom dochádza k hypoglykémii, poruchám pečene a obličiek. V tomto prípade je výdychový test kontraindikovaný, pre možnú ťažkú hypoglykémiu.

Fruktóza je lepšie absorbovateľná s istým množstvom glukózy nakoľko stimuluje jej transport črevom. V dôsledku tohto faktu niektoré ovocie a zelenina je lepšie tolerovaná vzávislosti od pomeru fruktózy/glukózy.

Napríklad jablká, hrušky obsahujú väčšie množstvo fruktózy ako glukózy. Kiwy a maliny, jahody obsahujú menej fruktozy.

FODMAPs (Fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, MOnosacharidy a Polyoly) sú cukry medzi ktoré patrí aj fruktóza a môžu byť problémové u niektorých pacientov. 

Príprava pacienta pred vyšetrením

  • Po dobu 4 týždňov pred vyšetrením neužívať antibiotiká
  • Odstup 4 týždne pred testom od kolonoskopie
  • 1 týždeň pred vyšetrením neužívať laxatíva, výživové doplnky na báze fruktózy a laktózy
  • 24 hodín pred vyšetrením ( !  u pacientov so zápchou  2-3 dni pred testom)  držať nasledovnú diétu:
    • Nejesť pomaly stráviteľné jedlá ( ako  fazuľa, nejesť mlieko a mliečne výrobky, obilniny, orechy, ovocie a zeleninu, jedlá so zvýšeným obsahom fruktózového sirupu)
    • 2-3 dni pred vyšetrením sa odporúča sa jesť ľahko  stráviteľné potaviny: ryby, hydinu, ryžu, vajcia, piť vodu
    • 12 hodín  pred vyšetrením nejesť žiadne jedlá, nepiť tekutiny (okrem vody), nekonzumovať alkohol, nežuť ani žuvačky , cukríky
  • Lekára informujte o prípadných liekoch, ktoré beriete a o ochoreniach ktorými trpíte (väčšina liekov , okrem vitamínov, laxatív a antibiotík) môžu byť podané s vodou v deň vyšetrenia)
  • Pacient sa na vyšetrenie dostaví ráno, nalačno, pri dodržaní hore uvedených podmienok
  • Test nevykonávame pacientom, u ktorých je zistená postprandiálna hypoglykémia

Cena vyšetrenia 30 €, +  2x  5   náustky , konzultácia   12, 0 :

môžete sa objednať cez www.imuline.sk aj pacienti ktorí nie sú u nás sledovaní  , nepotrebujete  výmenný lístok