Ambulancia klinickej imunológie a alergológie

Alergia na roztoče

autori: MUDr. Kossárová Klára, MUDr. Abaffyová Zuzana , MUDr. Rennerová Zuzana, PhD.

Alergia na roztočeRoztoče sú všade okolo nás. Sú voľným okom neviditeľným spoločníkom, ale o to často nepríjemnejším. Sú zodpovedné za celoročné prejavy alergických ochorení a patria medzi najčastejšie spúšťače alergickej nádchy, astmy a atopického ekzému. Patria medzi článkonožce s veľkosťou 400–800 μm, ktoré sú súčasťou tzv. domáceho prachu. Alergiu nespôsobujú ani tak ich telíčka, ale hlavný alergén roztočov sa nachádza v ich výkaloch a následne sa dostáva do ovzdušia. Alergény tak vdychujeme v podobe najjemnejších prachových častíc. Medzi roztoče, ktoré najčastejšie spôsobujú alergické prejavy patria dva druhy: Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Tieto neviditeľné článkonožce sa živia šupinkami odumretej kože a iným organickým odpadom. Žijú tiež v srsti zvierat a v perí vtákov. Najvhodnejšie prostredie pre ich život je teplota nad 24–25 ⁰C a relatívna vlhkosť nad 55 %. Nevyskytujú sa v nadmorskej výške nad 1 200 m. n. m.
Alergia na roztoče sa môže prejavovať svrbením, slzením, začervenaním, opuchom očí, kýchaním, nádchou, upchatím nosa, astmatickým kašľom ale aj prejavmi na koži ako je ekzém. V našich geografi ckých šírkach sú klinické príznaky celoročné (viac na jeseň a v zime, keď je v uzavretých priestoroch teplo a vlhko), s maximom prejavov hlavne v noci a ráno po prebudení, nakoľko v domácnostiach sú roztoče sústredené
hlavne v lôžkovinách. Práve tam majú dostatočnú teplotu a vlhkosť, dostatok potravy a rýchle sa množia. Nachádzajú sa aj v kobercoch, v čalúnenom nábytku, závesoch, záclonách a plyšových hračkách.

Čítať celý článok